Planiranje 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 22 | Nivo: Visoko poslovna škola

Увод
Планирање представља мисаону активност одговарајућих органа у предузећу која је усмерена на свеукупну будућност предузећа. Планирање омогућава свесно и организовано управљање радом растом и развојем свих привредних и непривредних субјеката. Планирање је прва фаза процеса менаџмента у којој се доносе најзначајније одлуке, усмерене на успешно обављање свих активности у предузећу. Посебно ваља истаћи доношење одлука везаних за постављање циљева, формирање политике,стратегије, утврђивање програма, доношење планова и решавања свих проблема који се односе на будући рад предузећа.
За формирање будућности потребно је користити научна достигнућа у привреди земље и иностранству. Посебно треба имати у виду сазнања о развоју привреде, гране и групације којој предузеће припада. Поред изнетог сазнања потребно је познавати све екстерне и интерне факторе који су утицали и који ће утицати на пословање и развој предузећа. Познавање целокупног привредног амбијента омогућиће доношење реалних одлука, планова и других докумената, на основу којих ће органи менаџмента и извршни органи остваривати постављне задатке у оквиру свих активности. Планирање је свесно деловање на управљање пословања и развоја.
Управљање у предузећу обухвата: планирање, организовање, утицање и контролу. Као што се види, најпре је потребно да се планира, што практично значи да се донесу одлулке о циљевима, стратегијама, програмима, плановима и друге одлуке које су од значаја за будућност предузећа. Затим, треба извршити организовање целокупног рада у свим организационим целинама у оквиру предузећа.
Активност планирања посебно је усмерена на израду и доношење планова, који могу бити: дугорочни, средњорочни, основни (годишњи) и оперативни. Планирање развоја предузећа врши се у дугорочним и средњорочним плановима, док се у основним (годишњим) и оперативним плановима прецизирају сви циљеви и задаци, елементи и фазе репродукције, финансијски резултат, инвестиције, научно-истраживачки рад и све активности које је потребно обавити за одређени временски период.
Да би се остварили предвиђени циљеви, ефекти, неопходно је да се панирање контиунирано обавља, јер ће поред планова, као инструмента за извршење пословних задатака, бити потребно доношење многобројних одлука, чије ће извршење допринети да се ефикасно остваре постављени задаци.
1. УТВРЂИВАЊЕ ЦИЉЕВА РАДА И РАЗВОЈА ПРЕДУЗЕЋА
Утврђивање циљева је од изузетног значаја за сваки привредни субјекат. Уколико се не зна шта је потребно постићи у току рада и развоја предузећа, обично се јављају поремећаји, који имају негативно дејство на свеукупну економију предузећа. Зато, да до тога не би дошло, неопходно је да се донесу планске одлуке о циљевима, јер се без њих ниједна активност не може успешно одвијати и завршити .
Циљеви, заправо, представљају ставове органа менаџмента и менаџера о резултатима које је потребно постићи, уз одређивање услова, времена, средстава и извора средстава неопходних за нормално одвијање процеса рада у оквиру појединих активности.
Пре одлучивања о циљевима потребно је да се изврше комплетне анализе свих утицајних фактора на будући рад и развој предузећа. Ако се тако поступи, може се истаћи да су постављени циљеви стабилни. Уколико дође до промена услова привређивања, не би требало мењати циљеве, него прилагодити своје активности новонасталим променама. Током рада предузећа потребно је да се врши провера остварења планских одлука, како би се поједине активности, које се не одвијају у складу са донетим одлукама, усмериле ка остварењу постављених циљева.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!